Günümüzde bitüm, sadece dökme olarak alınıp, özel dizayn edilmiş yalıtımlı ve/veya ısıtma sistemli tanklar ile nakledilmemekte ve depolanmamaktadır. Taleplere karşılık vermek üzere variller içine doldurulmuş bitüm de satışa sunulmaktadır.

Varillere sıcak olarak doldurulan bitüm, depolarda ortam sıcaklığına kadar soğumaktadır. Varil içinde yarı-katı olarak bulunan bitümün kullanımı gerektiğinde, tekrar ısıtılmak suretiyle servise hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, bitümün servise hazır hale getirilmesi sırasında yaşlanmasını önlemektir. Bu soruna çözüm bulmak üzere üretilmiş olan Varil Isıtma Sistemi konteyner görünümünde olup, 24 adet varil alabilme kapasitesinde olan bir sistemdir. Kendi bünyesindeki kızgın yağ sistemi ile serpantin borularını ısıtarak, serpantin borularının üzerinde ağzı açık halde bulunan varillerde yarı-katı halde stoklanmış olan bitümü ısıtmak sureti ile; bitümün, varilden sistem içinde bulunan servis haznesine boşaltılmasını sağlar. Servis haznesinin hacmi 10 m3’tür. Yeterli pompalama sıcaklığına ulaşmış olan bitüm, sistem haznesinden servis tanklarına alınır. Isı kaybını önlemek için kaya yünü ve galvanizli sac ile izole edilmiştir.

Varil Isıtma Sistemi, hidrolik sistem kullanılarak kolayca hazne içine yüklenen varillerin, itme gücü ile kızaklar üzerinde ilerlemesini ve sırasıyla arka taraftan dışarı alınmasını sağlar. Varil Isıtma Sistemi içinde oluşabilecek gazların dışarı atılabilmesi için iki adet sökülebilir baca bulunmaktadır.