Günümüz dünyasında; gelişen koşullar nedeniyle daha fazla bitüme ihtiyaç var. Ayrıca her bir noktaya, her an ve uygun fiyatıyla bitüm tedariki isteniyor.

Bitüm, çok önemli bir yapı malzemesidir. Dünyanın her yerinde, her koşullarda ve uygulamalarında kullanılır. Ama bazen istenilen bitüm, istenilen miktar ve fiyatta tedarik edilemez.

Şu günlerde; bitüm üretimi ve pazarlanması öyle kolay görünmemektedir. Çünkü; sezonluk tüketim şartları kışın kuzey yarım küredeki üretimi durduruyor. Talep yükselmesinde ise de cevap veremiyor.

Çok uzak bölgelere ekonomik olarak transfer etmek çok zahmetli olması, yeterli depolama ve ilave tesis bulundurulamaması uluslararası lojistik kaynaklarının yetersiz olması başlıca sorunları teşkil eder.

Son yıllarda bitümü katı hale getirip paketleyip depolama ve transfer etme çok cazip hale geldi. Böylece dünyanın her yerine, istenildiği zaman istenildiği miktarda transfer edilebilir.

Dünyanın dört bir yerinde yol yapım ihalesi alan Türk firmaları, bitüm tedarikini bölge rafinerilerinden sağlayamıyorlar. Bu sorunu aşmak için farklı arayışlara giriyorlar. Ya bitümün istenilen özellikte olmaması ya da maliyetlerin çok fazla olması, en kötüsü ise verilen termin sürelerinde teslim edilememesidir. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için, işin en başında kararları doğru almak gerekmektedir. Hazır paketlenmiş ya da varillerde bulunan bitümlerin hızlı bir şekilde şantiyeye transfer edilmesi sağlanmalıdır.

Bitüm bilindiği üzere sıvı ve katı halde transfer edilir. Sıvı halde taşıma gemileri ve karayolu tankerleri ile transfer edilir. Sıcaklık çok önemli ve depolama tesislerinin ısıtma, yeterli pompalama ve depolama kabiliyetinin olması gerekmektedir. Kesinlikle bitüm sıcaklığı 150°C’den az olmamalıdır. Bu da gösteriyor ki çok büyük bir yatırım gerekmektedir.

Daha az hacimli transferler için variller kullanılmaya başlandı. Bunun da varil maliyetleri ve eritme için yapılan işçilikler, atık varillerin sorunu meşakkatli bir işlemi içinde barındırması yol firmalarını ciddi ciddi düşündürüyordu.

Son yıllarda bitümün big bag torbalarda paketlenmesi gündeme geldi ve çalışmalara başlandı. Bitümün belirli bir sıcaklıkta torbalara doldurulması ve soğutma işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile yeni bir çığır açıldı.

Maksimum 1 tonluk big bag torbalardaki katı haldeki bitüm çok kolay bir şekilde depolanabiliyor. Ayrıca forkliftler ile konteynırlara çok kolay yüklenebiliyor. Böylece uluslararası taşımacılık kurallarına uygun ve ucuz bir işlem gerçekleştiriliyor.